Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/gy000600/www_root/absered/bicykle/config.php on line 34
Ako vybrať správny typ bicykla | AB Sereď Bicykle

Ako vybrať správny typ bicykla

V dnešnej dobe je výber bicyklov veľmi rozsiahly a veľakrát nie je ľahké sa v ňom zorientovať. Existuje niekoľko typov bicyklov, ktoré sa líšia štandardnou výbavou, tvarom a hlavne konštrukciou, ktorá je vždy predurčená na určitý typ terénu. Pred kúpou bicykla je teda vždy potrebné si dobre premyslieť, po ktorom teréne sa chcete pohybovať.
V prípade, že chcete bicykel do terénu, voľte horské, prípadne celoodpružené bicykle. Ak máte v úmysle jazdiť len na ceste, siahnite po bicykli cestnom. Ak hľadáte bicykel pre cykloturistiku a jazdu po meste, voľte trekingové, či mestské bicykle. Ďalšou možnosťou je kompromis a to je bicykel krosový, ktoré je vhodný ako na cesty, tak aj do mierneho terénu.

Horské bicykle

Tento bicykel je určený pre nadšencov, ktorí majú radi terén. Pod týmto terénom je nutné si predstaviť lesy, polia, lomy a také miesta, kde nie sú spevnené cesty. Použiť sa dá samozrejme aj na cesty, ale z jazdy nemá človek taký zážitok ako na bicykli na to určenom. Má masívnejší vzhľad, širší plášť a vyššiu hmotnosť. Neveľmi sa hodí na cesty a spevnené cesty, pretože vďaka jeho konštrukcii a posedu cyklistu sa oveľa viac unavíte. Tento typ bicykla je určený pre športových nadšencov, ktorí sa radi vybláznia jazdou cez hory, lúky lesy.

Horské bicykle - obvod kolies 26“

26“ bicykel je v teréne obratnejší, lepšie zvláda prudké a pomalé výjazdy, má lepšiu manévrovateľnosť v trialových chodníkoch a v prudkých zákrutách. Má nižšiu hmotnosť.

Horské bicykle - obvod kolies 29"

Horské bicykle s priemerom kolies 29" sa tešia v poslednej dobe veľkej obľube. Hlavnou devízou 29" bicyklov je ľahší prechod cez prekážky a nestrácanie rýchlosti pri ich prekonávaní. Zároveň prinášajú lepšiu trakciu a brzdenie, nakoľko kontaktná plocha so zemou je väčšia. Dobrou voľbou sú aj pre jedincov s vyššou postavou, ktorí majú problém nájsť svoju optimálnu geometriu na klasickom 26" bicykli.

Horské bicykle - obvod kolies 27,5" - 650B"

Najnovšia kategória horských bicyklov s kolesami o priemere 27,5" je zacielená presne medzi klasické dvadsaťšestky a veľké dvadsaťdeviatky. Kto sa v záplave súčasných priemerov kolies len ťažko rozhoduje, je pre neho stredný priemer 27,5" ideálnym kompromisom. Horské bicykle s rozmerom kolies 27.5" kombinujú výhody bicyklov s kolesami 26 a 29 palcov.

HMOTNOSŤPRIECHODNOSŤ TERÉNOMTRAKCIA/PRIĽNAVOSŤ
HMOTNOSŤPRIECHODNOSŤ TERÉNOMTRAKCIA/PRIĽNAVOSŤ

Krosové bicykle:

Bicykle určené ako do terénu, tak aj na cesty. Tento bicykel si vyberá cyklista, ktorý ho bude zhruba z 80% používať na poľných a lesných cestách a na spevnených komunikáciách. Krátkodobo je možné tento bicykel využívať v nenáročnom teréne aj mimo cesty. Konštrukcia rámu je prispôsobená pohodlnejšiemu - narovnanejšiemu posedu jazdca oproti horskému bicyklu. Tento typ bicykla je v poslednej dobe veľmi populárny a je priamo predurčený pre cykloturistiku.

Trekingové bicykle:

Trekingový bicykel je veľmi príbuzný krosovému bicyklu. Líši sa len tým, že je vybavený doplnkami pre cestovanie, ako sú svetlá, blatníky a nosič. Tento bicykel je určený hlavne na spevnené cesty. Určite nie je vhodný do ťažších terénov. Trekingový bicykel je vhodné využívať vďaka svojmu vybaveniu ako dopravný prostriedok.

Cestné bicykle:

Už z názvu bicykla je zrejmé, že tento bicykel si vyberie ten, kto chce jazdiť po cestách. Pokiaľ možno, po rovných asfaltových cestách bez väčších výmoľov a kamienkov, pretože každý kamienok jazdec pocíti. Vhodný je tiež pre jazdu v uzavretých okruhoch. Je úplne ideálny pre rýchlu a športovú jazdu. Má veľmi úzke plášte, je doplnený viackolieskom, ktoré obsahuje sadu koliesok s menej zubami, zatiaľ čo predné prevodníky ich majú naopak veľa. Typické sú pre neho nízko položené a zahnuté riadidlá tzv. barany, ktoré poskytujú jazdcovi dobrú oporu pre stúpanie a šprinty. Býva veľmi ľahký, mnohokrát bez výbavy, teda pre turistické jazdy úplne nevhodný.

Mestské, Urban, City bicykle:

Mestské alebo tiež nazývané Urban, či City bicykle sú určené na jazdu po spevnených cestách v meste. Väčšina z nich poskytuje možnosť rýchleho zosadnutia, ako aj nasadnutia vďaka nízkemu rámu. Poväčšine sú vybavené blatníkmi, svetlami a nosičmi. Riadidlá a sedlo sú nastavené pre komfortné vzpriamené sedenie. Nie sú určené na prekonávanie veľkých vzdialeností, naopak sú určené na krátke presuny na nákupy, či do práce. Rámy sú rôznorodé, takže každý si vie vybrať štýlový mestský bicykel presne na mieru.

BMX bicykle:

Tieto bicykle sú obľúbené predovšetkým u mládeže. Hojne sú využívané na uzavretých okruhoch, rampách a rôznych spevnených plochách, ktoré sú priamo určené pre tento typ bicykla. Majú odolnejšiu konštrukciu, práve pre rôzne zručnosti, zdolávanie náročných prekážok a trikov, ktoré mladí s obľubou skúšajú. Nie sú vhodné na prepravu, ale skôr pre zábavu.